ProCompetence – LDV

INFORMACE O PROJEKTU

Cestu do Evropy  studentům  Vyšší odborné školy, Střední pedagogické školy  a Obchodní akademie v Mostě  umožňuje  program Leonardo da Vinci

Vyšší odborná škola, Střední pedagogická škola a Obchodní akademie v Mostě má s evropským vzdělávacím  programem Leonardo da Vinci bohaté zkušenosti,  vždyť pro své studenty organizuje projekty mobilit tohoto programu již od roku 2000. Zúčastnit se projektu mobilit pro studenty znamená zúčastnit se  odborné praxe se zaměřením na  svůj obor vzdělávání v některé ze zemí Evropské unie. Od roku 2000  vyslala Vyšší odborná škola, Střední pedagogická škola a Obchodní akademie již 63 studentů na „zkušenou“ do zahraničí.

V letošní školním roce končí dvouletý reciproční projekt mobilit s názvem „ProCompetence“ – „Profesní kompetence pro Evropu“. Projektu se zúčastnilo celkem 42 studentů, kteří vycestovali  do Německa a Severního Irska, aby zde získali   nové profesní kompetence a  zdokonalili se v cizím jazyce, zejména v odborné terminologii. O tom, jak rozsáhlý projekt byl, svědčí i to, že finanční částka,  kterou  byl projekt  programem Leonardo da Vinci podpořen, činila 33. 500, – Euro. V rámci projektu se uskutečnilo 9 stáží pro studenty  Vyšší odborné školy  z oborů vzdělávání Firemní ekonomika a Sociálně právní činnost. Stáže trvaly různě dlouho – od tří do sedmi týdnů. Partnerem naší školy byla odborná škola BWC v Chemnitz  a Potsdam a dále instituce Camphill v Severním Irsku. Studenti oboru Firemní ekonomika získávali cenné zkušenosti v německých firmách, studenti oboru Sociálně právní činnost  v sociálních institucích. VOŠ, SPgŠ a OA v Mostě pak recipročně přijímala německé studenty, kteří získávali zkušenosti  na odborné  praxi v  institucích na Mostecku. Poděkování patří představitelům těchto institucí, kteří odbornou praxi německých studentů umožnili: Bc. Kmínkové a učitelkám MŠ ul. Nezvala, zejména paní učitelce Zedníkové, dále  ředitelce Speciálních škol Mgr. Fesslové, řediteli ZŠ ul.Rozmarýnova Mgr. Zemanovi,  ředitelce Centra rozvoje turismu paní Suché, panu Mgr. Bínovi, jednateli Euroregionu Krušnohoří a  řediteli hotelu Širák panu Dietzemu.

A jak hodnotí  stáže v zahraničí studenti VOŠ, SPgŠ a OA v Mostě? 

Lucie Poláčková, studentka  2. ročníku vyššího odborného studia, obor Sociálně právní činnost:

Tato zahraniční stáž byla mojí první zkušeností, o to těžší bylo rozhodování, zda jet, či ne. Stáž v Německu  hodnotím kladně, i když se některé „mouchy“ objevily. Obrovským přínosem pro mne bylo zjištění, že se se svými jazykovými znalostmi (při troše snahy) domluvím. Měla jsem možnost poznat úplně jiný druh sociální instituce, která u nás v této podobě není. Dokázala jsem se přizpůsobit odlišnému prostředí, poznat jinou kulturu a překonat jazykovou barieru. Zjistila jsem, že jakékoli obavy před mým odjezdem byly naprosto zbytečné. Ostatním studentům bych jakoukoli možnost zúčastnit se stáže doporučila využít.“

Petra Kozlová, studentka 2. ročníku vyššího odborného studia, obor Sociálně právní činnost:

„Zahraniční stáž pro mne byla velkým přínosem. Jako nejdůležitější mi připadá to, že jsem lépe  poznala sama sebe. Naučila jsem se samostatnosti a zlepšila svojí němčinu. Jela nás parta lidí ze třídy  a během stáže jsme se dobře poznali a museli jsme se v zátěžových situacích naučit táhnout za jeden provaz. Úžasné pro mne bylo sledovat práci a fungování evangelické školky, kde jsem byla na praxi. V neposlední řadě jsem měla možnost poznat přátele z partnerské školy v Chemnitz. Pokud budu mít možnost se v průběhu mého dalšího studia podobné stáže znovu  zúčastnit, určitě nebudu váhat.“

Mirka Kočová a Káťa Křížová, studentky 2. ročníku vyššího odborného studia, obor Sociálně právní činnost:

Obě dvě jsme „angličtinářky“, to znamená, že hlavním studovaným jazykem na VOŠ, SPgŠ a OA v Mostě je pro nás angličtina. Stáž v Německu však pro nás znamenala obrovský přínos po jazykové stránce. Brzy jsme si obnovily znalosti němčiny, porozumění bylo sice zprvu obtížné, ale za pár dnů strávených v Německu, jsme  jej zvládly . Nyní již víme, že bychom dokázaly obstát  v práci i v cizí zemi. Stáž nás podnítila k tomu, že hledáme   možnost, jak se do zahraničí na odbornou stáž vydat na delší dobu, například na rok, tentokrát zase naopak do anglicky mluvících zemí. Dalším přínosem stáže bylo to, že jsme měly možnost nahlédnout do sociální sféry v Německu. Pobyt nám dodal sebedůvěru, umíme se  o sebe postarat a orientovat se i v cizím prostředí.“

Petra Prošková a Jana Holatová, studentky 3. ročníku vyššího odborného studia, obor Firemní ekonomika:

Petra„Měla jsem možnost pracovat v projektovém oddělení naší partnerské instituce BWC Chemnitz, poznala jsem odlišné metody práce a postupy v tomto oddělení, praxe znamenala především zdokonalení v jazyce a velký přínos po stránce odborné.“

Jana: „Pracovala jsem v reklamní agentuře a – po pravdě řečeno – tato praxe byla tou nejpřínosnější za dobu mého studia.  Během stáže měla naše skupina studentek možnost  navštívit a poznat i  Balt, který se nám opravdu velmi líbil!“

Petra Fulínová a Jirka Sitter, studenti 3. ročníku vyššího odborného studia, obor Sociálně právní činnost:

„Měli jsme možnost pracovat v Severním Irsku,   v naprosto unikátní instituci – v Camphillu Mourne Grange. Camphill je  vesnička pro  dospělé mentálně postižené. Ve vesničce tu  společně  v rodinných domech  žijí rodiny se svými dětmi, dále  jejich pomocníci, kterým se zde říká co-workeři (jsou to mladí lidé z celého světa: z Německa, severských států, Francie, Koreje, Japonska …a teď už také z Česka) a mentálně postižení. Všichni společně nejen žijí, ale i pracují – vesnička je v mnohém soběstačná“.

Petra: „Praxe byla zajímavá také z toho důvodu, že takovéto zařízení v České republice neexistuje. Stáž mi  přinesla především novou zkušenost, co se týče jazykových znalostí, utvrdila  jsem se v tom, že v cizím jazyce obstojím, zvýšilo mi to sebevědomí! Poznala jsem tu mnoho zajímavých lidí, kontakty s nimi udržuji i teď, po skončení stáže. Práce s postiženými byla hodně náročná, ale přesvědčila jsem se o tom, že jsem s nimi schopná efektivně pracovat.“

Jirka: „Všem studentům bych doporučil zúčastnit se podobných stáží a to i přes možné obavy z jazykové bariery. Určitě také pak pro možnost poznat naprosto odlišný způsob života, než na jaký jsme zvyklí zde.“

Tou nejlepší odměnou pro učitele VOŠ, SPgŠ a OA v Mostě, kteří se na realizaci projektu podíleli, je skutečnost, že jejich studenti v zahraničí obstáli. V červnu  ukončí absolutoriem na VOŠ, SPgŠ a OA v Mostě své studium, získají titul diplomovaný specialista…  A jaké jsou jejich další plány?  Po absolutoriu míří dva z nich za prací  do Severního Irska, do Camphillu Mourne Grange!